دانلود مقاله ترجمه شده رایگان در مورد جریان های شفت و یاتاقان ماشین های الکتریکی

مواجهه با جریان‏های شفت و یاتاقان

Dealing with Shaft and Bearing currents

 

مقدمه

این مقاله، مسایل کلیدی مرتبط با جریان‏های شفت و یاتاقان را مطرح می‏سازد. عناویت بخرانی که تحت پوشش قرار خواهد گرفت، شامل تشخیص علایم جریان‏های شفت و یاتاقان، و تعیین اینکه آیا سطوح جریان مخربی وجود دارد یا خیر، می‏باشد. همچنین، دلایل احتمالی جریان‏های مخرب مانند عدم تقارن ماشین و عملکرد در درایوهای با فرکانس متغیر (VFD)، مورد بحث قرار خواهد گرفت. روش‏های تست به منظور اطمینان از حضور جریان‏های شفت یا یاتاقان، و نیز چگونگی ارزیابی دامنه جریان‏های مخرب، توصیف خواهد شد. همچنین، راه حل‏های حذف یا کنترل جریان‏های شفت و یاتاقان، ارایه خواهد شد.

در حالی که جریان های شفت و یاتاقان، مساله تازه ای نیست (مقاله‏های این موضوع با پیش از سال 1930 بر می‏گردد)، چیزی که جدید است، افزایش درک چگونگی تشخیص و حل این مساله می‏باشد. جریان‏های شفت و یاتاقان، به صورت ولتاژ‏های شفت، ولتاژهای چرخشی، جریان‏های چرخشی و جریان‏های یاتاقان توصیف شده است. ولتاژ شفت تنها زمانی تبدیل به یک مساله می‏شود که منجر به جریان یاتاقان، و در پی آن آسیب به یاتاقان‏های موتور شود. اگر این ولتاژ، که ولتاژ مد مشترک یا ولتاژ شفت نامیده می‏شود، به حد کافی برسد، می‏توان از طریق لایه روان کننده در یاتاقان، به زمین تخلیه شود. جریانی که از طریق یاتاقان‏های موتور، بدین سان جریان به زمین می‏فرستد، جریان یاتاقان نام دارد.

این مقاله نخست به پدیده آسیب ناشی از جریان‏های شفت و یاتاقان به عنوان جریان(های) یاتاقان می‏پردازد، زیرا جریان یاتاقان است که (نه جریان شفت) که موجب آسیب می‏شود. در مواردی که جریان‏های شفت و یاتاقان باید متمایز شود، عبارت جریان(های) شفت یا جریان(های) یاتاقان مورد استفاده قرار می‏گیرد.

 

شناخت علایم جریان یاتاقان

نخستین علامت جریان یاتاقان، سروصدای قابل شنیدن از یاتاقان بوده که نشان می‏دهد در مرحله پیشرفته یا خرابی است. بررسی یاتاقان پس از خرابی، می‏تواند نشان دهنده شیار شیار شدن حلقه دور یاتاقان (شکل 1)، یخزدگی ساچمه‏ها یا غلتک‏ها (شکل 2)، یا سطح خاکستری کدر یا دودی تیره سراسری روی ساچمه ها/غلتک‏ها و نیز شیار جای ساچمه، باشد. روان کننده نیز ممکن است دارای ظاهر تیره ای باشد.

 

آسیب ناشی از جریان

ظاهر سطح آسیب دیده، متناسب با سه نوع اصلی جریان می‏باشد. نوع اول آسیب جریان الکتریکی، ایجاد حفره الکتریکی است (شکل 4). این اساسا مرتبط با آسیب یک دهانه حفره بوده و معمولا در کاربردهای DC مانند موتورهای کششی قطار دیده می‏شود. اندازه قطر دهانه حفره، از 0.004-0.020″ (0.1-0.5 mm) بوده و با چشم غیرمسطح نیز قابل مشاهده است. این حفره‏ها اغلب ناشی از منابع ولتاژ بسیار فشار قوی می‏باشد.

نوع دون آسیب، شیار شیار شدگی است که الگوی چندین خط در حلقه‏های داخلی و بیرونی می‏باشد (شکل 1). دلیل این شیار شیار شدگی، تشدید لرزش مکانیکی ناشی از اثرات دینامیک عناصر غلتان می‏باشد؛ زیرا آنها روی حفره‏های کوچک تر در حلقه یاتاقان، غلت می‏زنند. به سخن دقیق، شیار شیار شدگی، مد اولیه خرابی ناشی از عبور جریان از خود یاتاقان نیست. بلکه آیب ثانویه یاتاقان بوده که تنها پس از دوره ای از زمان قابل رویت بوده و در مراحل اولیه دارای حفره است.

نوع سوم آسیب جریان، حفره‏های ریز بوده که رایج ترین نوع آسیب جریان در زمان کارموتور با VFD می‏باشد. سطح آسیب دیده کدر به نظر رسیده و دارای ظاهر حفره‏های مذاب می‏باشد (شکل 5). چندین حفره ریز، عناصر غلتان و حلقه‏ها را تحت پوشش قرار می‏دهند. اندازه حفره‏ها کوچک بوده، و اغلب دارای قطر بین 0.0002-0.0003″ یا (5 – 8 μm) می‏باشند؛ حال چه حفره در حلقه داخلی، حلقه بیرونی یا عناصر غلتان باشد. شکل صحیح این حفره‏ها را تنها می‏توان زیر میکروسکوپ با استفاده از بزرگ نمایی زیاد، مشاهده کرد.

EASA-Shaft-Bearing-Currents_translation

 

درباره electricaltranslate

کارشناس برق قدرت مسلط به ترجمه متون که از سال 91 آغاز به ترجمه تخصصی مقالات و متون برق کرده ام. همه مقالات موجود ترجمه صاحب سایت می باشد
این نوشته در مطالب رایگان, مقالات ترجمه شده مهندسی برق قدرت, همه مقالات ترجمه شده ارسال و , , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید