مقایسه‏ ای تجربی میان چند کنترل کننده PWM به منظور مبدل AC-DC تک-فاز

 

چکیده ــ یک مطالعه‏ ی مقایسه‏ای تجربی از چند کنترل کننده‏ی متفاوت برای کلاسی از مبدل‏های ac-dc به نام پیش-جبرانساز ضریب توان (PFP)، در این مقاله ارایه می‏شود. هدف کنترلی در اینجا تنظیم مقاوم ولتاژ خروجی تا یک سطح ثابت مطلوب در حضور تغییرات در بار بوده، در حالی که همزمان ضریب توان صفر در ورودی حفظ شود _یعنی جریان ورودی باید همفاز و هم-فرکانس با ولتاژ ورودی باشد. چندین طراح کنترلی در اینجا ارایه شده و با آزمایش مقایسه می‏شوند.

اصطلاحات شاخص ــ تبدیل توان AC-DC، کنترل تطبیقی، سیستم‏های غیرخطی، اصلاح ضریب توان، مدولاسیون عرض (پهنای) پالس.

An Experimental Comparison of Several PWM Controllers for a Single-Phase AC-DC Converter

125,000 ریال – خرید

 

  1. مقدمه

پیش-جبران سازهای ضریب توان (PFP) کلاس مهمی از مبدل‏های ac-dc سوییچ شونده می‏باشند. همان طور که از نام آنها پیداست، وظیفه‏ی اصلی آن رسیدن به ضریب توان تقریبا واحد _با کشیدن یک جریان سینوسی همفاز با منبع ولتاژ _ و از این رو حذف تداخل هارمونیکی و توان راکتیو با تجهیزی دیگر که خارج از آن منبع عمل می‏کند، می‏باشد.

بطور دقیق‏تر، هدف کنترلی دارای دو قسمت است. نخست، جریان ورودی باید یگنال مرجع سینوسی را ردیابی کند که همفاز با ولتاژ ورودی باشد. دوم، ولتاژ خروجی باید با یک سطح ثابت مطلوبی بدست آید. یک الزام دیگر، مقاوم بودن در برابر تغییرات پاراترهای سیستم و بویژه در بار می‏باشد که معمولا مجهول است.

از آنجایی که دامنه‏ی جریان ورودی، به روشنی ولتاژ خروجی dc را تعیین می‏کند، می‏توان هر دو هدف را در یک حلقه‏ی کنترل جریان که معمولا تشکیل شده از کنترل کننده‏ی مد-لغزش یا هیسترزیس است، ارضا کرد (برای توضیح کلی و برای یک نمونه‏ی طراحی به [1, Ch. 18] مراجعه شود).

عیب اصلی این کنترل کننده‏ها این است که به فرکانس کلیدزنی بسیار بالایی نیاز دارند (معمول چندصد کیلو هرتز) که منجر به تلفات زیاد در مبدل می‏گردد. بطور خلاصه، تکنیک‏های کنترلی مدولاسیون پهنای پالس مورد (PWM) توجه ما است، که مبتنی بر مدل‏های میانگین بوده و می‏توان آنها را با استفاده از فرکانس‏های کلیدزنی پایین‏تر (مثلا 10 kHz)، پیاده سازی کرد. همچنین، مساله‏ی مقاوم بودن در برابر تغییرات بار، ب طرح‏های تطبیقی مناسب پاسخ گفته می‏شود. این امکان جلوگیری از بکارگیری سنسور جریان خروجی را فراهم ساخته، از این رو پیاده سازی عملی را جالب‏تر می‏سازد.

این مقاله بدین صورت سازمان یافته است. در بخش 2، ما مدل PFP را تحلیل کرده، ناحیه‏ی تعادل مطلوب را تعریف کرده و استراتژی کنترلی را مشخص می‏کنیم. در بخش 3، طرح‏های کنترلی متفاوتی ر ارایه می‏دهیم که به اهداف کنترلی دست می‏یابد. یک نسخه‏ی تطبیقی برای هر کنترل کننده بطور جداگانه در نظر گرفته شده است. در بخش 4، نتایج تجربی را ارایه داده و عملکرد کنترل کننده‏های پیشنهادی را مقایسه می‏کنیم. نتیجه گیری‏ها نیز در بخش 5 ارایه می‏شود.

درباره electricaltranslate

کارشناس برق قدرت مسلط به ترجمه متون که از سال 91 آغاز به ترجمه تخصصی مقالات و متون برق کرده ام. همه مقالات موجود ترجمه صاحب سایت می باشد
این نوشته در مقالات ترجمه شده مهندسی برق قدرت, همه مقالات ترجمه شده ارسال و , , , , , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید